Це цікаво

Освіта в США

Система середньої освіти в США зовсім не схожа на українську. Відрізняється не тільки тривалість навчання (12 проти наших 11-и років), але і педагогічні методики, навчальні програми та багато іншого. Розбиремося, що являє собою шкільна освіта у США.

Методики і програми
Єдиного державного стандарту освіти у США не існує. Формуванням навчального плану у самому загальному вигляді (список основних дисциплін, дати початку і закінчення навчального року) займається рада з освіти при адміністрації штату. При цьому всю конкретику, начебто навчальних посібників, обсягу і характеру викладання матеріалу, працівники шкіл визначають самостійно.
Це означає, що кожен навчальний заклад вільно розпоряджається часом своїх студентів так, як вважає за потрібне. Різноманітність програм і методів навчання в американських школах, з одного боку, дає можливість обрати навчальний заклад, що задовільняє потребам студента. З іншого боку, широта вибору неабияк ускладнює життя батькам при пошуку місця навчання.
Форма власності
Шкільну освіту в Америці представлено 2 типами навчальних закладів: державними та приватними школами. Більша частина населення країни навчається в муніципальних закладах, оскільки для місцевих жителів навчання тут безкоштовне. Фінансуванням подібних установ займається уряд країни. Приватні школи, навчання в яких коштує чималих грошей, знаходяться на самозабезпеченні.
В силу об'єктивних причин, безкоштовні муніципальні школи, як правило, не можуть похвалитися ні особливо високим академічним рівнем, ні сучасною матеріально-технічною базою. У приватних в цьому сенсі більше можливостей, і якість освіти в них зазвичай краща.
Студенти з-за кордону можуть навчатися як у муніципальних, так і в приватних школах у США. В обох випадках за навчання доведеться платити – для негромадян країни в Штатах безкоштовної освіти не існує. Звичайно, вартість навчання у державних школах уСША набагато нижча, ніж у приватних. Однак варто мати на увазі, що американські вузи охочіше беруть випускників приватних пансіонів. «П'ятірки», отримані в державній школі, не справлять особливого враження на приймальну комісію, на відміну від, скажімо, «четвірок» зароблених у престижній приватній.
Структура
Середня освіта у США має 3-ступеневу структуру. У віці 5-6 років дитина вступає в початкову школу (elementary school), де навчається до 6-го класу. Програма початкової школи зазвичай включає кілька академічних дисциплін (математика, читання, письмо, основи природничих наук), а також музику, фізкультуру і малювання.
З 11-12 років починається середня школа (middle school). Студенти в обов'язковому порядку вивчають математику, англійську мову, історію, природничі науки. Крім того, кожному школяреві пропонують 2-3 предмета за вибором (іноземні мови, мистецтво та ін)
Ще більше свободи в плані вибору предметів надає учням старша школа (high school). З 9 по 12 клас (14 – 18 років) студенти самостійно формують свою навчальну програму, додаткових предметів стає ще більше. Як правило, до цього часу діти вже більш-менш уявляють, чим вони хочуть займатися в майбутньому, і вибирають ті дисципліни, знання яких необхідно для вступу у вуз.
Останні 2 року навчання в старшій школі підлітки займаються підготовкою до підсумкового тестування SAT, на підставі результатів якого проводиться зарахування в коледж, а також, при бажанні, відвідують курси поглибленого вивчення деяких предметів – Advanced Рlacement (AP). Програма AP, як правило, відповідає програмі першого року навчання у вузі, так що після вступу, університет може зарахувати цей курс як вже пройдений.

Позакласні заняття
Мета системи середньої освіти у США – виховати різнобічну особистість з активною життєвою позицією. Тому в американських школах багато уваги приділяється позакласній діяльності учня.
Діти проводять у навчальному закладі дуже багато часу – і справа тут зовсім не в кількості уроків.
Учні активно займаються спортом: уроки фізкультури, аналогічні тим, які проходяться в українських школах, закінчуються у американських школярів у середній школі. У старшокласників «фіз-ри» не буває. Кожен студент старшої школи вибирає найбільш цікавий вид спорту, яким і займається цілком професійно. Технічне оснащення навчальних закладів (гімнастичні зали, корти, футбольні та баскетбольні поля) дозволяє проводити тренування на найвищому рівні.
Крім спорту на базі американської школи зазвичай працює безліч клубів за інтересами: хтось грає в театрі, інший відвідує клуб дебатів, третій вивчає основи живопису.
А ось домашнього завдання в Штатах задають небагато. При цьому, часто, його виконання вимагає від дитини присутності в школі – учні готують доповіді і працюють над творчими проектами, сидячи в шкільній бібліотеці.

Контроль успішності
Важливою формою контролю успішності в системі шкільної освіти у США є тест. З процедурою щорічного тестування американські діти знайомляться ближче до кінця початкової школи. Результати тестів впливають на те, наскільки престижним буде наступний навчальний заклад у житті дитини. Чим краще школяр навчався у середній школі, тим більш високого класу старша школа. Чим вищи бали в старшій школі, тим вище GPA, а значить більше шансів потрапити в хороший коледж.
Крім того, тести (розробкою яких, до речі, займається рада з освіти міста або штату) це не тільки спосіб оцінити успішність школярів, але і перевірка ефективності роботи персоналу навчального закладу.
Система середньої освіти у США спрямована, у основному, на те, щоб максимально ефективно підготувати дитину до навчання в університеті. Саме тому навчання в американській школі – це відмінний старт для учнів з-за кордону, які хотіли б отримати вищу освіту у Штатах.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Вірченко Ніна Опанасівна